NOĆ KNJIGE U VELIKOM TRGOVIŠĆU

Iako se u Hrvatskoj Noć knjige održava već tri godine, u Velikom Trgovišću održana je prvi put i to u organizaciji učiteljica osnovne škole. U provedbi nije bilo većih problema: javile su se učiteljice koje su voljne voditi radionice, gospodin Prekrat ustupio je prostorije Spomen škole dr. Franje Tuđmana te je određeno vrijeme održavanja -  25. travnja (petak), od 18, 30 do ponoći. Slijedilo je osmišljavanje sadržaja i motiviranje učenika.

Noć knjige imala je program namijenjen osnovnoškolcima, ali vrlo zanimljiv i odraslima što su dokazale učiteljice i srednjoškolci uključivši se u radionice. Učenici su se zabavili u radionici Pišem kao Zvonimir Balog koju je vodila knjižničarka Vlatka Habulin, dok su čitali naglas  priče M. Kopjara te iste ilustrirali i po uzoru pričali i pisali priče u radionici učiteljice  Nevenke Šoštarić.

Veliki interes izazvala je radionica Čitam strip, stvaram strip učiteljice Ines Čeko koja je i, bila voditeljica projekta Noć knjige. Učiteljica ih je upoznala s povijesti stripa i s nekim najpopularnijim i najzanimljivijima: Alan Ford, Zagor, Dillan Dog … Pročitavši strip, učenici su crtali likove iz stripa ili stvarali svoj strip. Koliko im je bilo zanimljivo, svjedoči učenik Petar koji je pročitao pet stripova.

U posebnoj prostoriji, zavaljeni u udobne fotelje posjetitelji su čitali djela Šime Štorića, Jasminke Tihi – Stipanić, Josipa Cvenića  ili knjigu koju su donijeli sa sobom. Na dvama računalima mogli su surfati internetom ili odigrati koju igricu. U Pričaonici su, kako i  sama riječ govori, pričali svoja iskustva tijekom čitanja. Naravno, uz sve su to grickali i pijuckali i opušteno se družili u atmosferi na koju nisu navikli i koja je za njih bila nešto novo i poticajna. Bilo je i vožnje liftom, osobito petaša, na što je domaćin gospodin Prekrat zažmirio na jedno oko. Vrijeme do ponoći prošlo je brzo, jedino je zadnjih petnaestak minuta prošlo u iščekivanju hoće li Petra Halambek, učenica petog b razreda, stići pročitati Trojicu u Trnju do kraja. Dakako, stigla je.

Prvu Noć knjige u organizaciji OŠ Veliko Trgovišće posjetilo je sedamdesetak učenika među kojima je bilo i nekoliko bivših učenika. Najmlađi je posjetitelj bio iz trećeg razreda. Na pitanje je li im se svidjelo učenici su odgovorili: „Da, jako! Vidimo se i sljedeće godine.“ Zadovoljni smo brojem posjetitelja, a sljedeće godine očekujemo još više, osobito odraslih.

Napisala Nevenka Šoštarić

OSTALE FOTOGRAFIJE POGLEDAJTE  OVDJE.

objavio: Ines Čeko Nevenka Šoštarić   datum: 11. 5. 2014.